25G Fronthaul Tunable DWDM SFP28 10km Transceiver: DWDM-25GFH-S28-10I-TUN
SFP28
25G
Duplex
10 km
DWDM 89 Ch (C-band 50Ghz)
25G Fronthaul Tunable DWDM SFP28 10km Transceiver
25G Fronthaul Tunable DWDM SFP28 10km Transceiver Overview
Our 25G Fronthaul Tunable DWDM SFP28 transceiver enables flexible wavelength allocation for 5G fronthaul networks. Supporting 10km over single-mode fiber with tunable C-Band 50GHz channels (Ch.13-60), this module delivers 16 dB link budget at 9.8 to 25.78 Gbps. Extended -20 to 85°C temperature range for flexible outdoor deployments.
  • Media Type: Single-Mode Fiber (SMF)
  • Fiber Count: Duplex
  • Connector: Double LC/UPC
  • Maximum Distance: 10 km
  • Average Link Budget: 16 dB
  • Tx Wavelength: DWDM 89 Ch (C-band 50Ghz)
  • Supported Data Rate: 9.8 Gbps - 25.78 Gbps
  • DDM/DOM: Supported
  • Forward Error Correction (FEC): Host FEC Supported
  • Temperature Range: Extended -20° to 85°C
25G Fronthaul Tunable DWDM 10km Pricing
SKUSKU:DWDM-25GFH-S28-10I-TUN
Lead timeMade to Order - 2 Weeks
Standard recommended retail price ex VAT:
Choice of 0+
Telecoms & Integrators Globally
25G Fronthaul Tunable DWDM SFP28 10km Transceiver Specification
Form Factor
SFP28
Media Type
Single-Mode Fiber (SMF)
Fiber Count
Duplex
Connector
Double LC/UPC
Maximum Distance
10 km
Average Link Budget
16 dB
TX Wavelength
Channel 17-61 (DWDM C-Band 50 GHz, 89 channels)
RX Wavelength
Channel 17-61 (DWDM, C-Band 50/100 GHz)
Supported Data Rate
9.8 Gbps - 25.78 Gbps
Supported Front Haul Applications
DDM/DOM
Supported
Forward Error Correction (FEC)
Host FEC Supported
Transmitter Type
Monolithic MZM Tunable TOSA
Tx Wavelength Bandwidth
0.8 nm (100GHz)
Average Launch Power (Min) Each Lane
0 dBm
Average Launch Power (Max) Each Lane
4 dBm
Extinction Ratio (Min)
6 dB
Receiver Type
APD Photodiode
Rx Wavelength Bandwidth
ITU-T DWDM Grid 100 GHz C-Band
Average Receiver Sensitivity (Min) Each Lane
-18 dBm
Average Receiver Sensitivity (Max) Each Lane
-5 dBm
Receiver Overload
-5 dBm
Temperature Range
Extended -20° to 85°C
Storage Temperature
-40° to 85°C
Relative Humidity
5 to 85%
Power Consumption (Max)
2.5 W
Power
+3.3V single power supply